Blog
Czy dieta wpływa na zdrowie zębów i jamy ustnej?
- Szczegóły
Dieta, którą stosujemy na co dzień, odgrywa kluczową rolę nie tylko w utrzymaniu zdrowia ogólnego, ale również w kondycji naszych zębów i dziąseł. Odpowiednie odżywianie może wspierać zdrowie jamy ustnej, zapobiegać chorobom zębów i dziąseł oraz promować świeży oddech. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak dieta wpływa na zdrowie zębów i jamy ustnej.
Jak dbać o zdrowie dziąseł i zapobiegać chorobom przyzębia?
- Szczegóły
Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym utraty zębów. Właściwa pielęgnacja i profilaktyka są kluczowe, aby utrzymać dziąsła w dobrej kondycji. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych metod dbania o zdrowie dziąseł oraz sposoby zapobiegania chorobom przyzębia.
Kiedy należy wykonać RTG zębów?
- Szczegóły
Radiografia zębów, potocznie nazywana RTG zębów, to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę stanu uzębienia oraz tkanek okołozębowych. Wykonanie tego badania jest niezbędne w wielu przypadkach, zarówno w diagnostyce, jak i w trakcie leczenia stomatologicznego. Warto więc wiedzieć, kiedy najlepiej udać się na takie badanie oraz jak się do niego przygotować.
Co jest przyczyną wady zgryzu i jak sobie z tym radzić?
- Szczegóły
Wada zgryzu jest częstym schorzeniem stomatologicznym, które wpływa na ustawienie zębów i szczęk, powodując nieprawidłowy zgryz. Może wahać się od łagodnego do ciężkiego i może powodować różne problemy, takie jak trudności w żuciu, mówieniu, a nawet oddychaniu. W tym artykule omówimy przyczyny wad zgryzu i dostępne opcje leczenia.
Wszczepienie implantu zębowego krok po kroku
- Szczegóły
Zabiegi stomatologiczne z zakresu protetyki bywają dla pacjentów powodem do obaw. Szczególnie zaplanowane wszczepienie implantu zębowego stanowi dla nich przyczynę pewnego dyskomfortu psychicznego. Dobrym sposobem na wyeliminowanie wszelkich wątpliwości z tym związanych jest poszerzenie swojej wiedzy na temat implantologii. W dalszej części naszego wpisu podpowiemy Państwu, jak krok po kroku przebiega wszczepienie implantu zębowego. Zapraszamy.
Jak często usuwać kamień nazębny?
- Szczegóły
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Gdy nie jest usuwany podczas codziennej higieny jamy ustnej szczoteczką, nićmi dentystycznymi i płynem do płukania ust wymagają interwencji stomatologa celem pozbycia się ich. Regularne usuwanie kamienia nazębnego to jedna z czynności pozwalająca skutecznie zapobiegać rozwojowi zmianom próchniczym. Jednak w myśl zasady co za dużo to nie zdrowo, jak często bezpiecznie można usuwać osad?
Na czym polega leczenie kanałowe?
- Szczegóły
Leczenie kanałowe jest to potoczna, ale bardzo często stosowana nazwa leczenia endodontycznego. Jest to zabieg polegający na ekstyrpacji miazgi, czyli usunięcia jej z kanałów korzeniowych zęba. Miazga jest galaretowatą substancją zawierającą naczynia krwionośne i limfatyczne, komórki oraz nerwy. Leczenie to jest skomplikowane i obarczone ryzykiem niepowodzenia, dlatego też wiążą się z nim liczne kontrowersyjne poglądy.
Jak odbudować koronę zęba?
- Szczegóły
Odbudowa korony zęba jest możliwa, nawet jeśli doszło do znacznych zmian czy uszkodzeń, np. ubytków próchniczych czy złamań. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla przywrócenia prawidłowej funkcji zgryzu, gdyż korona — obok szyjki i korzenia — to główny element anatomiczny zęba. Kiedy naturalny ząb ulega zniszczeniu, warto zadbać o zastąpienie go sztuczną odbudową.